Тя е основен възобновяем енергиен източник за човечеството. Това е енергия от Слънцето, преобразувана и съхранена в твърда биомаса в растенията чрез процеса на фотосинтеза. Счита се, че използването на този материал като гориво е екологично чисто и предпазва околната среда от вредни емисии и отделяне на парникови газове в атмосферата. Оползотворяването на дървесната биомаса отговаря на съвременните тенденции за опазване на наличните природни ресурси и намаляване на въглеродния отпечатък на хората върху Земната атмосфера.
Дървесните пелети се произвеждат от отпадна дървесина при производството на мебели и др. Тези трици и отпадъци са ценен материал, особено ако са спазени изискванията за добив, складиране и транспортиране.
Практиката показва, че качеството на пелетите се променя от партида до партида, какво остава от година до година при един и същ производител. Това означава поява на затруднения най-вече за крайния потребител, който трябва да е подготвен да извършва промени по настройките на пелетната си система в зависимост от наблюденията си при експлоатация. Обаче не всеки прави това, а и не е необходимо да има знанията за такъв вид донастройки на системата с цел постигане на икономичност и надеждна работа на съоръжението си. Ето защо сме предпазливи в даването си на препоръки за производители на качествени дървесни пелети.
Пелетите, произведени от дървесина са популярно гориво. Те притежават редица предимства :>
* диаметър 6 - 8mm, дължина до 30mm;
* калоричност от около 4,9 - 5,0 kWh/kg (>18 000 kJ/kg) − 2 t пелети са с енергийно съдържание, колкото около 1000 l нафта за отопление;
* обемна плътност > 650 kg/m³ ;
* съдържание на влага <8 - 10%;
* съдържание на пепел под 0,5% при висококачествени пелети;
* произведени са от чиста дървесина, без добавки;
Най-важното - тяхната форма и размери дават възможност за надеждното им автоматизирано подаване в системите за енергийно оползотворяване. Комфортът при горене на пелетите е съизмерим с този, който се постига при използване на изкопаемите течни и газообразни горива - природен газ и нафтата. Все пак не бива да се забравя, че пепелният остатък е неминуема част от горивния процес на дървесината и потребителят трябва да има грижата за неговото периодично почистване.
Повече информация за действащия европейски стандарт EN ISO 17225-2:2014, на който трябва да отговарят дървесните пелети за домашни отоплителни системи може да намерите на enplus-pellets.eu.
Ето и малко повече информация за дървесните пелети :
Съгласно стандарт ENplus дървесните пелети се класифицират според физичните и химичните си характеристики, като клас A1 е показател за пелети с най-високо качество, следван от клас A2 и накрая е клас B, който се отнася за дървесни пелети, предназначени за индустриална употреба.
В следващата таблица са дадени изискванията на стандарт ENplus за характеристиките на дървесни пелети, предназначени за оползотворяване в системи за домашно и индустриално отопление. Повече информация за действащия стандарт ENplus може да бъде намерена на следния адрес : enplus-pellets.eu
1) не повече от 1% от пелетите могат да бъдат по-дълги от 40 mm, максималната дължина е не повече от 45 mm;
2) масови проценти, определени на суха маса;
3) частици с размер до 3.15 mm, фини прахови частици, преди предаването на пелетите;
4) за измервания с Lignotester пределно допустимата стойност ≥ 97,7 масови %;